İstatiksel olarak yaşam...

İst atiksel olarak yaşam.

1 Hafta 7 gün 168 Saat

Çoğumuz günde 8 saat haftada 6 gün çalışıyoruz ortalama 48h yapar (öğlen arasınıda hesap etmemiz gerekiyor yemeğe çıkmayan arkadaşlar var (Bahar), 54 saat); Ve yine çoğumuz günde ortalama 7 saat uyuyoruz (24-30 yaş arasındaki insanın ortalama uyuması gereken zaman (onur hariç)) burada 49 saat da bu yapar. İşe giderken 1 saat dönerken 1 saatimiz yolda geçiyor, buda 12 saat yapar.

Hmm bi toplayalım bakalım,

12

49

54

+-----------

115 Saat ve daha mesaileri hesaba katmadım mesai yapmayan arkadaş yoktur sanırım, hadi onuda katalım %10 mesai, 5 saat yapar 120 saat.

Diğer mecburi vakit kayıplarımızı da unutmamak lazım, banyo (gerçi ben ayda bir yapıyorum :P), mutfak, yemek, zorunlu alışveriş. 10 saat : 130 saat

168-130 = 38 Saat haftada, 152 saat ayda (6 güne denk geliyor), 72 gün yılda yapıyor. Bir yılın yaklaşık 1/5’i.

0-16 yaş arasını pek yaşanmamış sayıyorum.

40-* yaş arısınıda pek yaşanmamış saymamda zarar yok sanırım.

24 yıl kalıyor geri aktif olarak yaşadığımız yıl. Bunun 5 yılını yaşıyoruz geri kalanı mecvuri hizmetlere gidiyor.

Peki neden çalışıyoruz ? 5/4 oranında çalışmamızın nedeni 5/1 orandaki hayatımızı iyi geçirmek için olmalı, yoksa evde oturmak daha yararlı olur, birde onu düşünelim.

Bütün gün evde otursak bi 25 yılın 10 yılını daha kazanırız. Süpper. Neyse konu neden çalıştığımız, 5/1 orandaki hayatımızı yaşamak için, geçmişe dönük olarak bakalım ne yapıyoruz bu 5/1 oranda.

Kimileri daha fazla uyuyor (5/1’in farkında değil), birileri arasın diye bekliyoruz, hafta sonuysa hava güzel olsun diye bekliyoruz, eğer Cumartesi gecesi de bir arkadaşınızla kahve içebildiyseniz biraz iyi geçti diyebiliyorsunuz, bir kaç arkadaşınızla dışarıda bir şey yaptıysanız süper geçti diyebiliriz (ki bu sadece 4 saat sürüyor).

Gelecek için planlar yapıyoruz, şunu yaparız bunu yaparız, diye . bunun içinde para kazanıyoruz ama yarın ne olacağı bile belli değilken bugünü yaşayamıyoruz. Herşeyi erteleyip duruyoruz. Bir gömlek giysi ayakkabı yemek için onca para harcayabiliyoruz ama vaktimizi değerlendirmek için harcamak istemiyoruz. Yaşlandık farkında değilseniz bu email’i 25 yaş altında okuyan kimse yok biliniz. Ve aktif yaşam vaktimizde giderek azalıyor ona göre !!!

Not : Verilerde TV Seyretme hesaba katılmamıştır ki Dünya üzerinde yapılan araştırmalar insanların en çok TV karşısında vakit geçirdiğini söylüyor, Yani kendi hayatımızı yaşamak yerine başkalarının hayatlarını seyretmeyi tercih ediyoruz. (son cümle Can Dündar’dan.)